Bali Indonésie Jáva

Ubytování

Tak tady začíná ta nejzajímavější část.

Rozhodla jsem se totiž náklady za ubytování snížit na minimum, je reálné dostat se i na 0 Kč. Nebudu to ale zbytečně hrotit.

Pokud si spočítám, že cena za noc v průměrném pokoji stojí 350 kč, 25 nocí by stálo 8750 kč! A to by ještě nebyl žádný luxus, takže 10 – 12 000 za nocleh by zmizelo jak nic.

Já jsem se rozhodla tyhle peníze ušetřit, a koupit si za to raději kurz potápění, výlety, pivo, zábavu a bullshity v obchodech.

Založila jsem si profil na www.couchsurfing.com, který funguje na principu ubytování cestovatelů u někoho doma zdarma. Není to ale hostel, předpokládá se, že s hostitelem strávíte volný čas, pokecáte si, navzájem se něčemu přiučíte a jak si můžete přečíst skoro na každém profilu – nejdůležitější je „sharing culture“.

Abych nejela na druhý konec světa bez jakékoli couchsurfingové zkušenosti, rozhodla jsem si to vyzkoušet – jako „couch“ (hostitel) i jako „surfer“ (host). Ještě bych poznamenala, že nemusí jít nutně o ubytování. Můžete se díky tomuto webu jen s někým sejít, kdo vám ukáže město (nebo vy jemu), nebo jít na couchsurfingový meeting.

Jako první jsem vyzkoušela tzv. „meet up“ se dvěma němci a jednou ruskou v Praze. Zašli jsme na večeři a na pivo do baru, byl to fajn pokec. Výsledkem je, že pokud  budu mít cestu do Berlína, ubytování zdarma mám zajištěné 🙂

Několik týdnů nato jsme s Kačkou letěli do Amsterdamu, kde jsme 2 noci „surfovaly“ u místních kluků v domě. To byla trochu zkouška, kolik toho vydržím, ale zvládla jsem to! Připravilo mě to na špatné podmínky.

Na CS profilu je možné napsat si skvělou věc – „public trip“, tedy kam se chystáte a co tam hodláte dělat. Založila jsem si tedy public trip Indonésie a už po několika dnech jsem se nestačila divit. Přišlo mi stovky nabídek na nocleh, sraz, i různé rady ohledně země. Není vůbec reálné na všechno odpovědět. Protože mám trochu strach spát u neznámých kluků sama, jako hostitelky jsem si prozatím vybrala jen ženy. A to v Jakartě, Yogyakartě i na Bali, vše na 2 noci.

couchsurf

A z toho také vzešlo, jak jsem se stala „couchem“. Moje hostitelka z Jakarty mi napsala, že její kamarádka zrovna cestuje do Prahy, jestli by u mě nemohla přespat. Říkám že jasně, proč ne! Tohle mi chybí do CS zkušeností! A byla to super zkušenost. Kiki byla moc fajn, pokecaly jsme si a poradila mi spoustu věcí ohledně Indonésie. Navíc mi dala kontakt na mou budoucí hostitelku na Bali a zprostředkovala výhodnou dopravu z Yogye do Denpasaru v cestoví kanceláři její kamarádky.

20160718_203225
V rámci sharing culture jsem usmažila domácí palačinky s jahodama a smetanou. Na oplátku jsem si pochutnala na indonéských pálivých nudlích.

Takže z mé zkušenosti můžu Couchsurfing jedině doporučit!!!

  • Poznáte lidi z celého světa
  • Zlepšíte si jazyk
  • poznáte novou kulturu
  • získáte užitečné kontakty
  • získáte cenné rady o zemi, kam se chystáte
  • máte ubytování zdarma
  • uděláte si nové přátele
  • povzbudí vás to k cestování
  • budete mít zajímavé zážitky