New York

S Eliškou jsme se rozloučily s Montaukem (bude nám fakt chybět!!!) a hurá na vlak směr New York! Čeká nás teď ta nejlepší část – cestování! Nudit se rozhodně nebudeme. Program máme nabitý, letenky a jízdenky nakoupené, až mám trochu strach, aby nám nic neujelo nebo neuletělo. A pak taky toho spoustu nemáme – třeba nocleh :). Takže tady mám zase strach, abychom nespaly pod mostem. No, a pak taky máme na celý měsíc jen ty batůžky, který vidíte dole na fotce (mám pocit, že vůbec nic nemám a umřu někde nedostatkem …. btw Eliška tam má fén, fakt!). Ale… ono se to VŽDYCKY nějak podá…

 

Vlakové nádraží Montauk
Vlakové nádraží Montauk

 

Když sháníte nocleh na poslední chvíli, existuje super appka Hotel Tonight. Najdete tam supervýhodný nabídky na hotely, které by normálně stály majlant. A teď si představte New York, kde je to ubytko EXTRÉMNĚ drahý, v podstatě pod 100 dolarů za pokoj se nevejdete. A za těch 100 dolarů to bude nejvíc fuj hotel. V rámci úspor jsme se tedy rozhodly bydlet v New Jersey, přes řeku od Manhattanu. Na zmíněné aplikaci jsme našli slušný hotel Rodeway Inn Secaucus, 100 dolarů za dvoulůžkový pokoj s king size postelí (důležitá informace:)).

 

Článek o našem prvním výletu do New Yorku – v červenci 2017

 

V New Yorku nás nejdřív čekalo takové issue … a to uložit kufry do úschovny. Vybraly jsme úschovnu Cube Smart na Jamaica Station (v blízkosti JFK), kde místnost stála asi 120 dolarů za měsíc a v klidu se tam naskládá 6-8 kufrů. Celý podnik vypadá víc než seriózně. A jde se na průzkum části New Yorku, kterou jsme ještě neviděly!!!

 

DEN PRVNÍ

Přijely jsme na Wall Street, kterou jsme prošly až k památníku World Trade Center.

 

World Trade Center - Lower Manhattan, New York
World Trade Center – Lower Manhattan

 

Pokračovaly jsme dále na Brooklyn Bridge, který nás naprosto uchvátil!!!! Všem doporučuju procházku po mostě v podvečer, kdy ještě vše vidíte za světla. Postupně když jdete na druhou stranu do Brooklynu, město pomalu upadá do tmy a z té tmy se noří milion světýlek vycházejících z Manhattanu. Nejlepší vyhlídka na New York!!!

 

Já a Eliška na Brooklyn Bridge, New York
Já a Eliška na Brooklyn Bridge – v pozadí Manhattan

 

Já na Brooklyn Bridge, New York
Já na Brooklyn Bridge

 

Na druhé straně se pod mostem nachází Brooklyn Bridge Park, ze kterého je opravdu krásný výhled na Manhattan i osvětlený most. Vede k němu osvětlená dřevěná stezka a cestou tam moc nesmíte přemýšlet nad tím, že jste samy dvě bílý holky, v noci, v Brooklynu a v parku :D. Ten park je prostě skvělej i v noci a když prší.

 

Já, Eliška a selfie tyč v Brooklyn Bridge parku, New York
Já, Eliška a selfie tyč v Brooklyn Bridge parku

 

Manhattan a Brooklyn Bridge v noci, New York
Manhattan a Brooklyn Bridge v noci

 

Později jsme se vydaly metrem a autobusem na hotel. Pršelo a šly jsme špatným směrem (bez deštníku), ale nakonec jsme dorazily a odměnou nám byl luxusní pokoj s tou king size postelí a koupelnou s VANOU! Program na večer byl jasnej.

 

Rodeway Inn
Nejlepší postel, na jaký jsme kdy v USA spaly!

 

DEN DRUHÝ

Skoro celý Manhattan, strašně moc chození!!!! Viděly jsme toho tolik, že se nebudu moc rozepisovat. Nejdřív High Line – super originální parčík několik metrů nad zemí, předělaný ze staré nadzemní dráhy. Moc pěkná procházka kolem různých uměleckých děl.

 

High Line - pozůstatky nadzemky, New York
High Line – pozůstatky nadzemky

 

 

Dále jsme se vydaly na Washington Square, kde se nachází New York University. V parku vysedávají tedy většinou studenti, kteří zde obědvají jídla z krabiček, pak šachisté u šachových stolků a různí umělci.

Potom jsme došly na jakousi Newyorskou náplavku u řeky Hudson. Vskutku krásné a tiché místo! Je odsud krásný  výhled na Jersey City a chodí sem běžci, cyklisté, workoutisti, rodiny a taky hipsteři! Fakt!

 

 

Došly jsme až k jižnímu cípu Manhattanu, kde se rozkládá Baterry Park a také přístav, odkud odjíždí lodě k soše svobody. Socha je vidět na ostrově trochu v dálce, ale vidět je.

Protože jsme si nezvládly koupit lístky na sochu svobody s tím půlročním předstihem, na ten ostrov jsme ani nejely. Místo toho jsme využily trajekt na Staten Island, který je zdarma a jede kolem sochy svobody. Byla to moc fajn projížďka, protože ten den bylo fakt hezky. Na Staten Islandu jsme si chvíli lehly u vyhlídky na Manhattan, bylo třeba si trochu odpočinout po těch asi 20 kilometrech chození! Cesta nazpátek byla super! Jelikož už bylo slunce nízko, krásně osvětlovalo Lower Manhattan a mě se povedla tahle super fotka:

 

Pohled na Lower Manhattan ze Staten Island Ferry, New York
Pohled na Lower Manhattan ze Staten Island Ferry

 

Pohled na Sochu svobody ze Staten Island Ferry
Pohled na Sochu svobody ze Staten Island Ferry

 

Ačkoli jsme toho nachodily už fakt dost, čekala nás ještě cesta až do centra. Cestou jsme se zastavily u domu Carrie Bradshaw ze Sexu ve městě a pak jsme to vzaly přes China Town a Little Italy, krásné designové čtvrti až k Times Square. Na tomhle náměstí jsme se ocitly už asi počtvrté a tentokrát to byl masakr. Pátek večer, všude tuna lidí, no hrůza. Fotku … a rychle pryč … na autobus do Washingtonu.

 

 

Btw. autobus do Washingtonu nás vyšel na 10 dolarů za osobu se společností Megabus. Komfort teda nic moc, zlatej Student Agency! Ještě jsme jely přes noc s představou, že se v buse vyspíme, já ale nezamhouřila oka.

 

Times Square, New York
Times Square

 

New York je megaměsto s více obyvateli než má Česká Republika. Musíte počítat s tím, že jsou VŠUDE davy lidí a já s tím mám občas problém. Je super to vidět, New York je neuvěřitelně rozmanitej a je toho tolik co k vidění. Už mi to ale stačilo a kdybych tu měla strávit týden, poslední 3 dny bych strávila zavřená v hotelu a ať na mě nikdo nemluví. Bydlet bych tu rozhodně nemohla. Od mé návštěvy tady už považuju Prahu za malé klidné hlavní městečko s mírumilovnými bezdomovci.

 

Náklady

Vlak Montauk – New York mimo špičku: 22 USD

Jídlo ve fastfoodu: 3x 10 USD

Hotel v New Jersey se snídaní: 100 USD

Metro a busy po NY a do New Jersey: cca 25 USD

Úschovna velkého kufru: 20 USD (při 6 osobách na měsíc)

Úschovna batohu na Manahattanu: 10 USD/den

 

Pokud se chystáš do New Yorku a chceš ubytko s předstihem, můžeš se ubytovat přes Airbnb, kde za registraci získáš kredit na ubytování pomocí tohoto odkazu.Booking.com