Izrael

Izrael – moje nová oblíbená země

Mešita Skalní dóm v Jeruzalémě

Od mé první cesty do Izraele uplynul již skoro rok. Byl to konec října 2018 a nyní v říjnu 2019 mě čeká již třetí cesta do této země. Na report o mojí druhé cestě se můžete brzy těšit. A teď už k prvnímu výletu. Cestovala jsem tradičně s mojí kámoškou a kolegyní Martinou.

Letenka Wroclaw – Izrael (Tel Aviv) nás vyšla hrozně moc levně (asi méně než 1000 kč), tak jsme si koupily termín na 5 dní. Říjen je podle mě skvělá doba na návštěvu Izraele – stále je tam teplo, ale ne moc horko.

Přílet do Tel Avivu

První den jsme se prošly po Tel Avivu uličkami a promenádou na hlavní pláži. Město je moderní ale ne příliš uspěchané. Pláž plná surfařů, zelené parky s fontánami a hipsterská bistra městu dodávají pohodovou atmosféru. Hned mi blesklo hlavou, že tohle je přesně místo pro mě!

Jeruzalém

Večer nám jel autobus do Jeruzaléma, kde jsme měli zabookované ubytování v příjemném hostelu Cinema. Ubytování stálo asi 500 kč na osobu na noc a rezervovala jsem ho přes Booking.com. Booking obecně preferuju před vším ostatním, je tam největší výběr a po tom, co si založíte účet a máte za sebou nějaké uskutečněné rezervace, Booking nabízí dodatečné slevy.

V hostelu pracovali nadšení dobrovolníci, kteří přijeli na dovolenou a nakonec tam zůstali. Cool. Dostali jsme i pivko zdarma (za recenzi), v hostelu byla super terasa a spousta zajímavých cestovatelů včetně Čechů (kde Češi nejsou, že?)

Večer jsme se šly projít do starého města. Byla už tma a trochu jsme se bály, ulice byly skoro prázdné. Možná to bylo tím, že ten večer začal Šabat a místní přestali jezdit auty a trávili večer a následující den doma.

Výlet do Ein Gedi a k Mrtvému moři

Druhý den brzy ráno jsme měly zarezervovaný zájezd na Masadu, k Mrtvému moři a do oázy Ein Gedi. Nakonec Masada byla nepřístupná kvůli nehodě, z toho jsme byly docela zklamané. Celkově zájezd s touto cestovkou nemůžu doporučit – jmenovala se Tourist Israel. Cena byla asi 50 dolarů, řidič byl dost neochotný, celý výlet se zkrátil a samozřejmě bez náhrady.

Už jsem chtěla být nasraná, ale oáza Ein Gedi, to bylo místo, které mi doslova vzalo dech. Tak krásné místo jsem dlouho neviděla. Od malička mě fascinují pouště, palmy, vodopády a výhledy. Tady to bylo všechno na jednom místě! Bohužel jsme nestihly projít celý okruh (kvůli tomu hroznému řidiči), ale rozhodla jsem se, že tady určitě nejsem naposledy!

Následoval výlet na pláž k Mrtvému moři. To byl taky super zážitek, asi k tomu není moc co dodávat :). Jen k pláži se muselo projít obchody s předraženou kosmetikou, kde na nás koukali divně, protože jsme si dovolily nic nekoupit.

Podle instrukcí průvodce jsme ve vodě neměli zůstávat déle jak 20 minut v kuse, nepotápět obličej a po koupání se osprchovat. Voda z mrtvého moře má díky obrovskému obsahu minerálů léčivé účinky na kůži, když se to ale přežene, může to kůži dost podráždit. Můžete si na sebe ještě naplácat bahno ze dna a po smytí máte pokožku jak dětskou prdelku!

Jeruzalém – Staré město

Po návratu do Jeruzaléma jsme měly spoustu času, tak jsme se vydaly na obhlídku starého města, na nákup suvenýrů a ochutnávku místního street food.

Musím říct, že město působí hodně zvláštně a budí respekt. Protože je rozděleno na židovskou, křesťanskou, muslimskou a arménskou část, všude se pohybuje spousta a spousta lidí v náboženských oděvech, aby na první pohled ukázali, do které skupiny patří. Toho času byl Jeruzalém v míru, nikde žádné nepokoje, ale muslim by do židovské části v životě nevkročil a židé mají zákaz vstupu do areálu hlavní mešity se zlatou kopulí. Všude po městě a okolo se pohybují desítky izraelských vojáků kolem 20 let v sexy uniformách.

Olivová hora a mešita Skalní dóm

Spát jsme šly velmi velmi brzy. Zatím nebyl skoro žádný spánek a druhý den ráno nás čekala několikakilometrová výprava na Olivovou horu, abychom pozorovaly východ slunce nad Jeruzalémem. Cesta byla delší, než se zdála a posledních X stovek schodů byly zkouška vytrvalosti a rychlosti.

Sprint nahoru se vyplatil, aspoň jsme se zahřály, protože venku bylo tak 5 stupňů. Navíc se nám naskytl nádherný výhled téměř bez lidí. Přes Olivovou horu se slunce pomalu přelévalo na město a stín odkrýval celé to krásné staré místo včetně dominantní mešity.

Následně jsme se vydaly opět do města a naším cílem bylo navštívit tu hlavní mešitu Skalní dóm v centru Chrámové hory – ta se zlatou kopulí. Vystály jsme si celkem dlouhou frontu, kde jsme pak vyfasovaly zelené sukně (legíny jsou prý moc 😀 ) a prohlédly si okolí. Dovnitř směli jen muslimové, ale i tak byl areál krásný a fotogenický.

Haifa

Večer nás čekal přejezd autobusem do Haify, kde jsme měly zůstat u mého kamaráda Yuvala.

Haifa je třistatisícové město v severním Izraeli asi 90 km od Tel Avivu. Město je hodně industriální a nachází se tady ropná rafinerie a největší Izraelský přístav. Město je postaveno na úpatí hory Karmel, takže je celé takové do kopce.

Večer jsme strávili v super klučičím bytě s obrovskou terasou, kde bylo libový posezení, výhled na město a prostě pohodička! Yuval nás vzal nejdřív na místní pláž, kde jsme zacvičili acroyogu a pak nám doma připravil mňamkový izraelský pochutiny.

Bahaiské zahrady

Druhý den jsme se vydaly na místní highlight – Bahaiské zahrady, které jsou zapsány ve světovém kulturním dědictví UNESCO.

Zahrady tvoří 19 teras v délce 1 km a v šířce 400 metrů a byly budovány 10 let. Jejich oficiální otevření se uskutečnilo 22. května 2001. Celkové náklady na výstavbu dosáhly neuvěřitelných 250 milionů dolarů a překvapivé je, že jejich financování pocházelo z příspěvků často velmi chudých členů Bahajské víry. Na vrcholu zahrad se nachází svatyně Bahajské víry – Bába.

Mnozí návštěvníci považují zahrady za osmý div světa a přirovnávají ho k již neexistujícím babylonským visutým zahradám.

Tak a to byl konec našeho výletu. Potom jsme jely už jen vlakem do Tel Avivu.

Tipy na závěr

Po cestě se nám stalo pár fuck-upů, které tady nasdílím, abyste si na ně dali pozor :)). Stejně nám to ale nezkazilo zážitek 🙂

  • Automatické vyplňování formulářů při koupi letenky se moc nevyplácí – vyplnilo se nám špatné jméno a musely jsme koupit novou letenku. Naštěstí stála asi jen 30 euro.
  • Nepřístupná Masada a tím ochuzen zážitek z „organizovaného“ zájezdu, kde byl navíc velmi neochotný řidič. Příště bych si tento výlet už nekoupila.
  • Nerozeznala jsem šekely od „centů“, tak mě jeden obchodník obral, když mi vrátil místo několika šekelů několik centů. Doporučuju prozkoumat, jakou mají jednotlivé mince hodnotu.
  • Když slunce vychází v 5:30, je fajn být na vyhlídkovém místě mezi 4:30 a 5:00. A jo, bude tam děsná kosa i když je to Izrael.
  • Koupit všechny suvenýry někde ve městě, a ne na letišti!

Inspirace

Nedávno jsem objevila krásný blog slečny Christine, která se přestěhovala do Izraele a dělá nádherné fotky. Mrkněte na Tales of visuals.