Evropa Kanáry

Gran Canaria 2022 – Cestování a digitální nomádství

Gran Canaria je španělský ostrov s pěkným počasím po celý rok a má toho hodně co nabídnout pro každého – od relaxu na pláži až po horské túry. Hlavní město Las Palmas se stalo jedním z TOP 3 neoblíbenějších destinací pro digitální nomády podle serveru NomadList. 

Obsah článku: 

 1. Kde je to na Gran Canaria nejlepší? 
 2. Počasí
 3. Ceny
 4. Digitální nomádství
 5.  Pláže
 6. Cestování 
 7. Restaurace a bary
 8. Cestování na ostatní Kanárské ostrovy
 

Na ostrově jsem strávila několik měsíců, konkrétně listopad 2021 a potom od ledna do května 2022, tedy přibližně 6 měsíců. Není to zas tak dlouho, ale ani ne zas tak krátce, abych vám nemohla sepsat ty nejlepší tipy, co dělat na ostrově, jak je to s prací na dálku a kde jsou nejlepší restaurace a pláže 🙂 

Na tomto ostrově samozřejmě můžete očekávat uvolněnou španělskou atmosféru, kde nikdo příliš nespěchá. Nemusíte se ale ničeho bát, vše funguje (většinou) jak má a pozitivní nálada lokálních obyvatel je velmi nakažlivá. Většina Kanárců také mluví anglicky, proto se bez problému domluvíte. Naučit se něco španělsky však nikdy není na škodu.

Las Palmas Gran Canaria výhled
Výhled na hlavní město Las Palmas de Gran Canaria

 

Kde je to na Gran Canaria nejlepší?

První měsíc jsem bydlela v oblasti Melenara na východě ostrova, asi 15 minut od hlavního města Las Palmas. Melenara je městečko přímo u dvou pěkných pláží – Playa Melenara a Playa Salinetas, kde každé ráno můžete pozorovat východ slunce a skočit si do vln. V listopadu bylo skvělé počasí, moře bylo chladnější ale to vůbec nevadilo. Koupat se dalo v pohodě a kolem poledne bylo stále ideální počasí na opalování a plavání.

Nevýhoda bydlení v tomhle městečku byla, že obyvatelé byli hlavně důchodci a na dovolenou sem jezdili převážně rodiny s dětmi nebo starší páry. Takže zábava nic moc. Do Las Palmas jezdí autobus přibližně každou hodinu, ale dostat se do hlavní části Las Canteras vyžaduje přestup na další, tentokrát městský autobus a cesta tímto autobusem je úmorná. Cesta pozdě v noci zpět je bez auta nebo taxi téměř nemožná.

Z toho vyplývá jasný závěr – pokud chcete být v komunitě mladých lidí a žít noční život, nemá smysl bydlet jinde, než v hlavním městě Las Palmas, a v docházkové vzdálenosti od hlavní pláže Las Canteras. A to především pokud máte v plánu práci na dálku nebo zůstat na ostrově déle, než několik týdnů a potkat lokální obyvatele, cestovatele a digitální nomády.

Proto jsem se po mém návratu na ostrov v lednu usídlila přímo v hlavním městě, abych měla vše na dosah. Pohyb po městě je nejlepší buď pěšky, na sdíleném kole nebo taxíkem. Mít vlastní kolo nebo elektrokoloběžku se vyplatí, musíte si dopravní prostředky ale dobře hlídat, protože se často kradou. Nejlepším řešením je tedy chodit pěšky/na sdíleném kole a v pozdních hodinách se vrátit taxíkem, který je celkem levný.

Dalším centrem dění na ostrově je město Maspalomas, konkrétně oblasti Playa del Inglés a Meloneras na jižním pobřeží. Tyto oblasti jsou plné resortů, turistických atrakcí a oblíbené jsou i mezi LGBT komunitou. Osobně preferuji Las Palmas a o víkendu podnikat výlety na jih, kde je většinou trochu lepší počasí, než v Las Palmas. Na jihu se také nachází letovisko Puerto Rico, které je plné hotelů, oldschoolových obchoďáků i zábavy. Tohle město už má svojí zlatou éru za sebou. Každopádně z přístavu Puerto Rico vyrážejí párty lodě na odpolední plavbu kolem pobřeží, kde si můžete užívat slunce, drinky a hudbu a pozorovat u toho západ slunce. Doporučuji to zažít aspoň jednou, je to celkem zábava. 

Střed ostrova tvoří menší vesnice, hory, poušť, lesy, údolí, divočina. Výlet do středu ostrova nabízí spoustu dobrodružství, krásnou přírodu a skryté komunity, ke kterým vás dovedou jen místní. Ostrov má od severu na jih pouze 50 kilometrů, a tak není problém být ráno u moře a odpoledne ten samý den na nejvyšší hoře Pico de las Nieves. 

roque nublo gran canaria
Roque Nublo - dominanta ostrova
výhled z Roque Nublo
výhled z Roque Nublo
arucas gran canaria
Známá katedrála ve městě Arucas
Las Palmas Gran Canaria výhled
Pobřeží v Las Palmas
Las Palmas Gran Canaria výhled západ slunce
Západ slunce v Las Palmas

 

Počasí na Gran Canaria

Podnebí na Gran Canaria je velmi specifické a nachází se zde několik mikroklimat. V každém případě se jedná o jedno z mála evropských míst, kde je celý rok hezké počasí. Mnoho turistů se sem vydává za slunečným počasím právě mezi říjnem a květnem, kdy je v Evropě ještě zima. Digitální nomádi sem odlétají do „teplých krajin“ a zároveň si užívat evropských výhod jako je domácí datový tarif, časové pásmo, měna Euro a vysoký životní standard. 

Několikrát do roka ostrov „zaplaví“ jev známý pod jménem Calima. Jedná se o oblak prachu, který přivane ze Sahary. Ostrov se tak ponoří do oranžové mlhy a ovzduší se stává méně příznivé, především pro osoby, které mají potíže s dýcháním. Na ostrově se tak nosí respirátory odjakživa. Naštěstí Calima odezní za 1-2 dny. 

Počasí na severu se velmi liší od počasí na jihu, stejně tak počasí v horách je naprosto jiné. Sever, kde se nachází i hlavní město Las Palmas je celkem větrné u pláže Las Canteras. V létě se zde také drží mrak, kterému se nechce přejít přes hory a bývá tu tak zataženo. Nejlepší počasí je v Las Palmas mezi dubnem a červnem, a pak mezi zářím a prosincem. Během mé návštěvy byl únor celkem chladný a zatažený, od března se začalo počasí zlepšovat.

Jinak je tomu na jihu, kde je většinou modrá obloha díky horám ve středu, které rozeženou oblačnost přicházející ze severu. Právě proto se zde nachází mnoho dovolenkových resortů, které využívají výhodnou polohu. Naštěstí se na jih dopravíte velmi snadno přímým autobusem nebo autem ze severu za méně než hodinu, a tak sobotu můžete strávit na slunečné Playa del Inglés, zatímco je v Las Palmas zataženo. 

Nejvyšší hora Gran Canaria, Pico de las Nieves má 1956 m.n.m. a je zřejmé, že tady bude pořádně fučet a v zimě se neobejdete bez teplého oblečení. V letních měsících během poledne je však slunce naopak velmi silné. Severní svahy pokrývá zeleň, lesy a zemědělská půda. Naopak jih je velmi vyprahlý a všudypřítomné kaktusy připomínají pouště v Mexiku. 

V každém případě doporučuji ke kraťasům přibalit také větrovku, dlouhé kalhoty a pohodlné boty. Zatímco přes den není problém se vykoupat v moři během celého roku, v noci může být chladno od severního větru. 

Na tomto odkazu se můžete podívat na live kamery z různých míst na Gran Canaria.

 

Ceny

Kanárské ostrovy jsou turistickou evropskou destinací, proto nelze očekávat ceny jako v zemích třetího světa. Nejvíce si připlatíte za krátkodobé ubytování, s prodlužující se délkou pobytu však cena klesá. Cena za dopravu je mírně vyšší než v ČR, při delším pobytu si však můžete zařídit výhodnější kartičku na cestování autobusem. Za jídlo v restauraci si také připlatíte. Jídlo s pitím v dobré restauraci pro jednu osobu vás vyjde na 15-20 EUR. Vařit doma se vyplatí, v supermarketu nakoupíte potraviny za srovnatelné ceny, jako v ČR. 

Calima Las Palmas Gran Canaria
Calima - oranžová mlha na pláži v Las Palmas
Gran Canaria vnitrozemí
Jižní vnitrozemí ostrova Gran Canaria připomíná Mexiko

 

Digitální nomádi na Gran Canaria

Jak už jsem psala, hotspotem pro digitální nomády na Gran Canaria je hlavní město Las Palmas – oblast Last Canteras. Pokud se chystáš strávit nějakou dobu na ostrově, doporučuji jako rozcestník Slack Live it up Las Palmas, kde se dozvíš všechny aktuální informace a co se kde děje. Také existuje Facebooková skupina Digital nomads Las Palmas. Zde si pak obstarej linky do Whatsappových skupin, kde můžeš sledovat vše real-time a zapojit se, do čeho chceš. Můžeš si vybrat skupiny na všechno možné – hiking, beach volleybal, acroyoga, salsa & bachata, krypto, nightlife, language exchange, techno, yoga & spiritual a jistě dalších milion podobných. 

Coworkingy, kavárny, práce z domova

Osobně preferuji pracovat z místa mého bydliště, kde mám jistotu silné wifi, klid na telefonáty a dostatek místa pro 2 laptopy a všechny moje věci. Čas od času vyrazím do kavárny nebo coworkingu, když už mě nebaví moje 4 stěny, nebo se chci trochu socializovat. 

Nejoblíbenější coworking v Las Palmas je Talleres Palermo, které má cool design a nabízí bohatý program jako skillshare, workshopy, koncerty i networking. Talleres se nacházelo blízko mého bydliště, tak jsem tam občas zašla na několik hodin do spodní kavárny, kde nemusíte platit poplatek a stačí si objednat něco na baru. Není ale otevřeno pro veřejnost každý den, a zavírá se kolem 15. hodiny. 

Další coworkingy jsou: Soppa de Azul, The House a další najdeš např. na Coworker.com.

Na hlavní promenádě se nachází několik kaváren vhodných pro vysedávání s laptopem:

 • The Couple – stylová kavárnička, ale nic moc snídaně
 • Cafetería del Real – celkem spolehlivá wifi

Mimo promenádu jsou další fajn místa, kde se dá na několik hodin zakotvit:

 • LUWAK – dobrá snídaně a káva, zásuvky a wifi k dispozici
 • Un Lugar Café – populární mezi nomády
 • Destino Café – kavárna na rušné ulici, uvnitř ale můžete sedět celý den
 • AC hotel Marriot – restaurace v 27. patře nabízí luxusní výhled na všechny strany měst
 
Bydlení v Las Palmas

Na kratší časové období ti poslouží hostely, Airbnb a hotely. Dej si ale pozor, v některých „hype“ obdobích se ceny šplhají neuvěřitelně vysoko. V době jakéhosi festivalu stála postel v hostelu 70 EUR na noc. Pokud se chystáš zdržet, doporučuji hledat ubytování ve Facebook skupinách, na Slacku, Whatasappu nebo přes známé (to je nejlepší). Ve městě se nachází několik „colivingů“, podle mě jsou ale ceny absolutně neadekvátní a zaplatíte vysoké stovky až tisíce eur za průměrný pokoj se sdílenou koupelnou. Někdo chytrý totiž naleštil hostel, přejmenoval ho na coliving, protože to zní víc cool a jako přidanou hodnotu ti nabízí „super komunitu“, se kterou ale musíš sdílet záchod. O komunitu se rozhodně bát nemusíš, seznámit se v Las Palmas je velmi snadné. Nejlepší cestou jsou právě Whatsapp skupiny, kde se domluvíš na společné aktivitě s dalšími nomády, cestovateli i místními. 

Pokud se chystáš zdržet minimálně 6 měsíců, doporučuji také Idealista.es, kde najdeš dlouhodobé pronájmy, které se opravdu vyplatí. Před tím je ale dobré byt osobně navštívit a ujistit se, že není v pochybném neighborhoodu, není ve spodním patře nejrušnější ulice, nebo jestli není v hrozném stavu. 

Můj pokoj jsem sehnala přes kamarádku a stál 400 EUR na měsíc + energie. Velký byt se nacházel 10 minut pěšky od surfařské části Las Canteras a v budově byl k dispozici také velký bazén. 

Akce & networking

V Las Palmas nechybí i akce a networkingy pro digitální nomády. V roce 2021 a 2022 funguje tradiční úterní sraz digitálních nomádů v baru San Remo. Každý může bez problémů přijít sám, přisednout si k jednomu ze stolů a začít networkingovat. Ve čtvrtek pak probíhala tradiční párty pro digitální nomády na střeše hotelu Ibex. O aktuálních akcích se dozvíš ve Whatsapp skupinách a na Slacku. 

Las Palmas je velkoměsto, kde najdeš všechny druhy nočních akcí, téměř každý den. Kolem náměstíčka Plaza Farray se nechází nejvíce barů, kde si můžeš dát drink a začít večerní tour. Přesunout se můžeš na karaoke nebo koncert do baru Imaginario, na reggeaton do Laventura nebo na house do klubu Moma. Hodně koncertů hlavně v pátek také probíhá ve zmíněném Talleres Palermo. 

O víkendu se můžeš vydat na párty a festivaly mimo město, většinou na zapadlejším místě v horách nebo menší pláži. Organizátoři nabízí techno, house, ecstatic dance i mainstream hudbu. Skoro každý den jsou také párty v jižním městě Maspalomas. 

Pokud nejsi moc párty typ, nejlépe se seznámíš v coworkingu nebo na tematických srazech. Ve městě funguje třeba i šachový kroužek, krypto komunita, spirituální ceremonie nebo skupiny pořádající výlety do přírody. 

Coworking Talleres Palermo
Las Palmas Gran Canaria výhled
Výhled na Playa de Las Canteras z baru Aloe
digitální nomádství Las Palmas
Kancelář s výhledem na město v hotelové restauraci AC hotel Marriott
Las Palmas Gran Canaria pláž
Pláž Las Canteras - středobod všeho dění

 

Pláže na Gran Canaria

Playa de Las Canteras v hlavním městě je 4 km dlouhá pláž, která je podle mě jedna z nejlepších, které jsem kdy navštívila. Horní část tvoří široká pláž s příjemným saharským pískem a klidnou, čistou vodou vhodnou na plavání. Směrem na jih začínají vlny a to je ráj pro surfaře, kteří si toto místo velmi pochvalují. Na Las Canteras si zahrajete plážový volejbal, frisbee, uprostřed je také menší útes vhodný na šnorchlování, za odlivu můžete zkusit paddleboard. Na hlavní promenádě je nespočet barů, kaváren a restaurací všech cenových kategorií. 

Na severu ostrova se pak nachází spíše kamenité pláže, nebo přírodní bazénky „piscinas naturales“, kam je však vhodnější vypravit se v létě, kdy nefouká silný vítr. Na východní části ostrova (zde se nachází i letiště) je několik pěkných pláží v menších městech, které jsou v závětří – např. La Garita nebo Salinetas. 

Nejlepší pláže najdete také na jihu, kam jezdí nejvíce turistů na dovolenou, ale i místní:

 • Playa del Inglés – dlouhá písečná pláž, resorty, nuda pláž u Dunas de Maspalomas
 • Playa de Maspalomas – skvělá široká písečná pláž na druhé straně Dunas de Maspalomas
 • Playa Montaňa Arena – mírný 10-15 min trek od parkoviště, nudistická pláž, převážně mladí lidé, žádný stín
 • Playa de Arguinegín – malé město, rodiny s dětmi
 • Playa de Puerto Rico, Playa de Amadores – umělá bílá pláž, hotely a resorty
 • Playa de Tauro – skvělá pláž, přístupná autem, 1 restaurace, západ slunce
 • Playa de Mogán – příjemná pláž v krásném letovisku, poblíž můžete dojít na útes, odkud můžete pozorovat krásný západ slunce a nejvyšší horu na sousedním ostrově Tenerife, Pico del Teide
 • Playa de Veneguera – těžce přístupná ale krásná pláž, divočina, hippies, můžete navštívit jeskynního muže Andrése a pokecat (pouze španělsky)
Playa Veneguera Gran Canaria
Playa Veneguera na jihu ostrova
Playa Montaňa Arena Gran Canaria
Playa Montaňa Arena na jihu ostrova
Puerto de Mogán výhled Gran Canaria
Výhled na Playa Mogán v uměle postaveném městečku Puerto de Mogán

 

Cestování na Gran Canaria

Po ostrově se dá celkem snadno cestovat místními autobusy Global. Pokud budete chtít do hor, autobusem je to náročnější tak spíše doporučuji půjčit si auto. 

Přestože je ostrov malý, má toho mnoho co nabídnout. Od válení se na pláži po náročné treky v horách a mnoho sportovních aktivit. Určitě nedokážu dát dohromady vše, ale zde je seznam mých oblíbených lokalit:

 • Playa Confital – v docházkové vzdálenosti z města Las Palmas, kempování a západ slunce
 • Mirador de la Cruz – vyhlídka na město Las Palmas 
 • Casa de Colón – muzeum historie o Kolumbově cestě do Ameriky 
 • Triana – historické koloniální centrum Las Palmas
 • Agaete Piscina Natural – přírodní bazénky a rybářské město Agaete
 • Caldera de Bandama – trek kolem kaldery vyhaslé sopky, možné dojet sem autobusem
 • Teror – městečko v horách, zeleň, populární trek El Álamo
 • Roque Nublo – skalní dominanta ostrova, mnoho krásných treků v okolí
 • Pico de las Nieves – nejvyšší hora, v blízkosti Roque Nublo, výhledy
 • Valleseco – treky v přírodě, vodopády, opuštěné jeskyně
 • Dunas de Maspalomas – unikátní písečné duny, krásný západ slunce
 • Sendero Arena Blanca – hike v divoké části ostrova
 • Puerto Mogán – „Kanárské Benátky“, květiny, západ slunce, archeologické naleziště
 • Santa Lucía – krásná klikatá silnice plná přírodních scenerií
Dunas de Maspalomas Gran Canaria
Dunas de Maspalomas
příroda Gran Canaria hory
Příroda ve vnitrozemí ostrova - v okolí vrcholu Pico de Las Nieves
Caldera de Bandama Gran Canaria
Na okraji kráteru Caldera de Bandama
gran canaria západ slunce
Západ slunce a výhled na nejvyšší horu Evropy - Pico del Teide z vyhlídky v Puerto Mogán
barranco de veneguera gran canaria
Divočina v Barranco de Veneguera
vodopád gran canaria
Vodopád ve Valeseco

 

Restaurace a bary na Gran Canaria

Opět zde nemůžu zaručit výběr toho nejlepšího, ale dávám sem tipy na podniky, které jsem navštívila a pochutnala jsem si. 

 • Mercado del Puerto (Las Palmas) – můj neoblíbenější tapas / pinchos bar Anteqvera
 • Momoland (Las Palmas) – populární asijské knedlíčky „momos“ i asijské nudle
 • Avocadisimo (Las Palmas) – hodně čerstvé zeleniny a ovoce, vegan jídla, avokádový dort
 • Organic jungle (Las Palmas) – brunch, snídaně, vege burger
 • Luigi pizzeria (Las Palmas) – nejlepší pizza
 • Cervecería Edison (Las Palmas) – výběr kvalitních piv, mexické tapas
 • Juicy avenue (Las Palmas) – vegan, saláty, bowls
 • Aloe bar (Las Palmas) – skvělé koktejly, výhled na město
 • 8 Canes cocktail bar (Las Palmas old town) – příjemný bar na náměstí, dobré tapas 
 • Happy Valley (Puerto Rico) – překvapivě velmi dobrá indická restaurace 
 • Mi Vida restaurante (Puerto Mogán) – krásný interiér, dobré ale velmi drahé
 • Samsara (Playa del Inglés) – luxusní asijská restaurace, krásný interiér, skvělé jídlo
 • Risco Verde (Arinaga) – výtečná lokální restaurace, čerstvé mořské plody
 • El Rincón de Paqui (Melenara) – čerstvé mořské plody, místní kuchyně
 • Casa del Caminero (Tejeda) – galerie a restaurace v jednom, příjemná místní kuchyně
Tapas bar v Mercado del Puerto
Tapas bar Anteqvera v Mercado del Puerto
Veganské burgery v restauraci Organic Jungle
aloe bar las palmas
Luxusní drinky v baru Aloe

 

Cestování na ostatní Kanárské ostrovy

V rámci mého výletu jsem navštívila další dva kanárské ostrovy – Tenerife a Lanzarote. Z Gran Canaria je nejjednodušší letět letadlem a za méně než hodinu doletíte na kterýkoli kanárský ostrov. Pokud si s sebou chcete vzít dopravní prostředek, můžete využít i trajekt. 

Na Lanzarote jsem se vydala v březnu 2022 na prodloužený víkend navštívit kamarádky, které sem přijely na dovolenou. Jako výchozí bod jsme zvolily Puerto del Carmen, kde se nachází i pár pěkných pláží, restaurace a je snadné odsud podnikat výlety půjčeným autem po okolí. Ostrov je celkem malý a za několik dní se dají projet všechny hlavní atrakce. Doporučit můžu známé architektonické dílo – dům místního umělce, architekta a asi nejznámější osobnosti ostrova Lanzarote Césara Marinqueho. To právě on se zasloužil o jednotný vkusný vzhled všech místních budov a postavil také několik zahrad a veřejných budov. Pokud jste milovníci vína, nevynechejte návštěvu Bodegas La Geria včetně ochutnávky vín z unikátních lávových vinic. Lanzarote je také známé svými krásnými plážemi. Jedna z nejznámějších je Playa del Papagayo, která je přístupná pouze autem po lávovém poli. 

pláž lanzarote
Pláž na Lanzarote v Puerto del Carmen
lanzarote vinice
Unikátní lávové vinice na Lanzarote
Dům postavený v lávě místního známého architekta Césara Marinqueho

V prosinci 2021 jsem se také na týden vydala na ostrov Tenerife. Ostrov je známý především svým nejvyšším vrcholem Pico del Teide, které je zároveň nevyjšším vrcholkem Evropy. Kolem sopky, která naposledy vybuchla na začátku 20. století vede silnice, odkud jsou úžasné výhledy především před západem slunce. Z výšky tři tisíce metrů nad mořem můžete pozorovat zlaté odlesky mraků pod vámi pod zapadajícím sluncem. 

Krásná vyjížďka je také na severozápadě ostrova – národní park Anaga. Úchvatné scenérie zakončete na vyhlídce Mirador Bailadero. Slunečný den pak můžete strávit na nedaleké krásné pláži Playa de las Teresitas. 

Jihozápad představuje ideální podmínky pro hotelové resorty, kterých je kolem města Playa de las Americas mnoho. Zde najdete mnoho restaurací, turistických atrakcí, ale také krásné západy slunce. 

Co se týká digitálního nomádství, údajně je hotspotem pro nomády město Puerto de la Cruz, kam jsem se bohužel nedostala. Týden jsem strávila v Playa de las Americas, což možná nebyla nejšťastnější volba pro individuální cestovatele. Restaurace, autopůjčovna, zastávka autobusu a pláž ale byly snadno dostupné. Největším stresem byl zde internet, který byl neuvěřitelně špatný. Doporučuji tedy vybavit se pro jistotu pořádným balíkem mobilních dat. 

20220417_173910

 

Shrnutí

Doufám že se mi podařilo shrnout to nejdůležitější, co se týká cestování a digitálního nomádství na Gran Canarii. Na závěr můžu Kanárské ostrovy vřele doporučit jako únik před českou zimou v evropských standardech, ale tropická vedra zde určitě nečekejte. Rozhodně ale čekejte příjemné pozitivní lokální obyvatele, uvolněnou atmosféru, dobrodružství a nová přátelství!

Pokud vás zajímá moje cesta, aktuálnější info a zvládnete trochu mé acro-narcisistické tvorby, sledujte mě na Instagramu 😊

acroyoga gran canaria