Evropa Portugalsko

Lisabon a Ericeira – Surf, cestování a digitální nomádství

Praia Ursa z výšky

Lisabon, hlavní město Portugalska nabízí příjemné podnebí, bohatou kulturu, skvělé jídlo a surfování na pobřeží Atlantiku. Extrémně populární je také mezi digitálními nomády – v létě 2022 bylo na druhém místě v oblíbenosti podle serveru NomadList. Městečko Ericeira je velmi populární především díky své výhodné poloze u oceánu a v blízkosti hlavního města, kam se vydává mnoho surfařů z Portugalska i celého světa. 

Obsah článku:

 1. Cestování z ČR do Portugalska a ubytování
 2. Slavná gastronomie
 3. Vyhlídky a zajímavosti v Lisabonu
 4. Digitální nomádství v Lisabonu
 5. Cesta z Lisabonu do Ericeiry
 6. Surfování v Ericeira
 7. Digitální nomádství v Ericeira
 8. Jídlo a zábava
 9. Výlety v okolí – Sintra, Cabo da Roca, Costa Caparica
Vyhlídky jsou moje nejoblíbenější místa, především ve večerních hodinách 🌇
Miradouro da Graca - Vyhlídky jsou moje nejoblíbenější místa, především ve večerních hodinách 🌇

Cestování do Portugalska

V létě 2022 se vydávám na svou další nomádskou cestu – zvolila jsem Portugalsko, konkrétně Lisabon a surfařské městečko Ericeira. Letní měsíce znamenají pro mě i mé živobytí trochu méně práce a telefonátů s klienty. Začínají školní prázdniny, červencové státní svátky poskytují příležitost k plánování prodloužených víkendů, covid přestal existovat, na letištích vládne chaos … horší dobu na cestování jsem si prostě vybrat nemohla 😀 Každopádně můj cestovatelský duch opět zavolal.

Zvolila jsem let se společností Lufthansa do Lisabonu s krátkým přestupem v Curychu a zpět ve Frankfurtu. Přestupní let byl cenově výhodnější než přímý, zvolila jsem ale co nejpohodlnější cestu přes den a s krátkým čekáním. Zpáteční letenka s příručním zavazadlem vyšla asi na 7500 Kč. Nicméně oba lety byly zrušené a musela jsem řešit náhradu… Všem cestovatelům vždy doporučuji najít si vhodný let na skyscanner.com a následně si koupit letenku přímo na stránkách aerolinek. To zajistí snadnější komunikaci v případě komplikací.

Ubytování v Lisabonu

Protože cestuji sama, ubytování jsem zvolila v dobře hodnoceném hostelu Bluesock v centru Lisabonu. Účelem je mít vše důležité blízko a hostel pro to, abych měla možnost se seznámit s dalšími cestovateli a samozřejmě také něco ušetřit. V plánu rozhodně není trávit čas na pokoji. Noc v hostelu vyšla na 40 EUR. Ano, je to celkem hodně a pro představu noc v klasickém hotelu se pohybovala od 130 EUR výše. V každém případě hostel Bluesock mohu pro sólo cestovatele doporučit. Postele byly pohodlnější, než u mě doma a se závěsy pro větší soukromí. Pokoje čisté a klimatizované. Všude dostatek zásuvek, personál milý a v lobby je mnoho stolů pro digitální nomády.  
Cesta do Lisabonu
Cesta do Lisabonu
Ulice Lisabonu
Ulice Lisabonu

Slavná gastronomie v Lisabonu

Protože jsem už Portugalsko dříve navštívila (jela jsem s kamarádkou stopem z Prahy do Porta), vím, jak je tady dobré jídlo, především sladkosti. Mnoho z vás určitě slyšelo o proslulém Pastel de Nata – křupavém košíčku z listového těsta plněného žloutkovým krémem. Ty tady najdete na každém rohu a pokud vás zajímá o této slavné sladkosti více a chcete ochutnat ty nejlepší, můžete se stejně jako já vydat do Fábrica da Nata, kde vám je servírují ještě teplé.

Další gastronomickou zastávkou je Time Out Market, kde můžete ochutnat mnoho místních delikates. Toto místo je v podstatě obrovská hala s mnoha restauracemi okolo a velkými stoly uprostřed. Ochutnat můžete rybí speciality, pizzu, asijskou kuchyni nebo slavné krokety. Já jsem zvolila Codfish (tresku) s brambory a zeleninou v restauraci Sea Me.

Snídani/brunch můžu vřele doporučit v podniku Manifest, kde ho servírují každý den do 16 hodin. Z obrovského a krásně vypadajícího brunch menu si vybere každý – od veganů po masožravce. Já jsem zvolila Continental brunch s lososem a pomerančový džus. Podnik není nejlevnější – vyšlo mě to na 20 EUR i s dýškem, ale kombinace chutí byla naprosto dokonalá.

Večeři nebo oběd mohu doporučit v mexické restauraci Guacamole poblíž Time Out Marketu. Výtečně se zde najíte a napijete do 10 EUR.

V Costa Caparica jsem si pochutnala v občerstvení Lusco Fusco, kde mají výborné smoothie bowls, džusy, palačinky i snacky. Na večeři doporučuji například Costa Inn beach bar, kde jsem si dala výbornou pizzu s buffalo mozzarelou a další pizzu s kozím sýrem.

Pastel de Nata
Pastel de Nata
Ohromná snídaně v podniku Manifest
Ohromná snídaně v podniku Manifest
Treska s bramborami v Time Out Market
Treska s bramborami v Time Out Market

Vyhlídky a zajímavosti v Lisabonu

Impozantní výhledy a západy slunce – jedna z mých nejoblíbenějších věcí na celém cestování. A tento zážitek Lisabon nabízí každý den. Druhý den mého pobytu jsem se hned vydala na vyhlídku Miradouro da Graca, kde můžete pozorovat úžasný výhled na město a západ slunce. Vyhlídka se nachází poblíž bývalého královského hradu z 11. století, kam si můžete zakoupit také vstupenky na prohlídku.

V rámci návštěvy hlavního města jsem navštívila také oblast Costa Caparica, která je vzdálená 20 minut autem od Lisabonu. Costa Caparica je menší město s velkými plážemi a uvolněnou atmosférou. Je ideálním místem pro surfaře, dovolenkáře a víkendovým útočištěm pro obyvatele Lisabonu.

Další zajímavosti si jistě najdete v turistických průvodcích, vypisovat je zde nebudu. Stejně je občas nejlepší se prostě bezcílně procházet uličkami a navštívit to, co vám zrovna padne cestou do oka.

Turistická atrakce - Pink Street v Lisabonu
Turistická atrakce - Pink Street v Lisabonu
Náměstí v Lisabonu
Náměstí v Lisabonu

Digitální nomádství v Lisabonu

Už jsem zmínila, že Lisabon je oblíbený mezi digitálními nomády. Podle serveru NomadList je dokonce na 2. místě na světě. Důvod je jednoduchý – stabilní internet, mnoho kaváren vhodných pro práci na laptopu, cowokingy, colivingy, setkání nomádů, moře, hezké počasí a příznivé ceny. Spojit se s dalšími nomády a expaty je možné přes Facebookovou skupinu Lisbon digital nomads & expats a Whatsapp skupiny.

Hned první den jsem se večer díky Whatsapp skupině setkala se skupinkou nomádů na pobřeží. Dali jsme si pár piv, pokecali, domluvili další akce a výlety a vyrazili společně do mexické restaurace Guacamole na večeři.

Na doporučení jsem další dva dny šla strávit do lobby hotelu Moxy, které opravdu stojí za to – je zde totiž pohodlný coworking zdarma pro každého. Pracovat můžete u velkého stolu uvnitř i venku kde jsou zásuvky, wifi, pohodlné sezení a bez problémů se dají zvládnout běžné videohovory. Uvnitř je výhoda klimatizace, v kraťasech a tílku mi však brzy začala být zima, proto jsem se druhý den vybavila mikinou. Můžete si zde také objednat kávu a občerstvení.

Pro více obecných informací o životě digitálního nomáda, práci, srazech a životních nákladech najdeš na NomadListu.

 

Sraz digitálních nomádů v Lisabonu
Sraz digitálních nomádů v Lisabonu
Coworking v hotelu Moxy
Coworking v hotelu Moxy

Cesta z Lisabonu do Ericeiry

Po 4 nocích v hlavním městě se přesouvám do 1 hodinu autobusem vzdáleného městečka Ericeira. Dostanete se sem z Lisabonského autobusového nádraží Campo Grande. Ericeira je stejně jako Lisabon, proslulé především mezi surfaři a digitálními nomády, vládne tu však uvolněnější atmosféra, než v portugalské metropoli. Setkáte se zde se spoustou mladých lidí a můžete si být jisti, že asi 90% z nich jsou surfaři. V městečku tak můžete najít spousta surfařských obchodů a škol, párty i kulturní akce (např. surf film festival nebo surfařské soutěže).

V Ericeiře jsem zvolila ubytování v yoga-surf housu Olive3 blízko pláže. Z názvu je jasné, jaký mám plán pro svůj pobyt 🙂 Olive 3 nabízí jak samostatné pokoje, tak sdílené. V areálu je krásná zahrada, bazén, hamaky, yoga shala a sdílená kuchyň. Nevýhodou jsou podle mě i dalších cestovatelů ne příliš pohodlné postele a hluk zevnitř.


Surfování v Ericeira

Město Ericeira je světově proslulá destinace pro milovníky surfingu. Na pláži Ribeira D’Ilhas se pořádal dokonce světový šampionát, zdejší vlny jsou považovány za jedny z nejlepších na světě. Další pláže pro surfing jsou přímo ve městě a okolních vesnicích. Jedna z nejhezčích je za mě Praia São Julião.

Využila jsem také lekce surfingu ve škole Surfriders. Jedna lekce vyšla na 40 EUR a zahrnuto je veškeré vybavení, odvoz na pláž a instruktáž. Lekce jsou rozdělené na začátečníky i pokročilé. Za mě mohu lekce surfingu vřele doporučit, mohu směle říct, že jsem se během 3 lekcí velmi zlepšila, především díky super instruktorovi Georgovi.

Připravena na lekci surfingu na Praia São Julião
Připravena na lekci surfingu na Praia São Julião
Ericeira - Praia Ribeira d'Ilhas
Ericeira - Praia Ribeira d'Ilhas
Praia São Julião je jedna z nejlepších pro surfaře začátečníky
Praia São Julião je jedna z nejlepších pro surfaře začátečníky

Digitální nomádství v Ericeira

Generace mileniálů v Portugalsku jsou nejen surfaři, ale také digitální nomádi, se kterými se po covidu roztrhl pytel. Výhodou toho je, že už na mnoha místech najdete coworkingy. Cestování za vlnami Atlantiku tak lze snadno spojit s „home office“. V Ericeiře se nachází asi 5 coworkingů a já osobně vyzkoušela The Base, který je přímo v centru. Najdete v něm pohodlné židle a stoly, kávu a další nápoje zdarma, superrychlý internet i společné akce.

Dříve jsem nebyla moc fandou coworkingů, když „můžu pracovat z ubytka nebo kavárny“, postupem času ale většina nomádů přijde na to, že coworking se vyplatí. Zaplacené členství vás totiž donutí pracovat a navíc k tomu máte pohodlné pracovní prostředí, na rozdíl od stravovacích a ubytovacích zařízení. Ideální work-holiday balance je za mě takový: 1-2 dny v týdnu si zaplatím členství v coworkingu a „Get the shit done“. Další 1-3 dny lehce popracuji z ubytování a vyřizuji to nejnutnější a jednodušší věci. A zbytek day-off volno, případně ad-hoc věci z telefonu.

Coworking The Base Ericeira
Coworking The Base Ericeira
Praia São Julião. Digitální nomádství umožňuje například žít v blízkosti krásných pláží.Praia São Julião
Praia São Julião. Digitální nomádství umožňuje například žít v blízkosti krásných pláží.

Jídlo a zábava

Podobně jako kdekoli na pobřeží, i v Ericeiře najdete nespočet restaurací nabízejících čerstvé mořské plody. Pochutnáte si na krevetách, mušlích, ústřicích a rybách na všechny způsoby. K tomu můžete popít výtečné portugalské víno. Nechybí ani tapas bary, pizzerie a poké bowls. Během dne je nejčastější zábavou surfování a za letních slunečných dnů odpočinek na pláži nebo v jedné z plážových restaurací. Najdete zde také jógu, masáže, i obchody s módou. Večer můžete jít pozorovat západ slunce na jednu z mnoha pláží a projít se po promenádě na útesu nad oceánem. V pátek, sobotu i v jiné dny se konají různé koncerty a párty, klidnější večery můžete strávit v některém místním wine & tapas baru s při skleničce červeného nebo bílého vína.

Restaurace
 • Tik Tapas – moc dobré seafood i jiné tapas, např. octopus salad, black mussels, fish fries
 • Secret Oven – výborná pizza
 • Restaurante Prego e 1/2 – nízké ceny, vhodné na rychlý oběd
 • Gabriel – jedna z nejoblíbenějších restaurací, je nutná rezervace
 • Estrela do Mar (Ribamar) – nejlepší seafood polévka
 • Gelateria Blue Ice – nejlepší zmrzlina
Bary
 • Wine bar No Grau – příjemná vinárna s posezením na klidné ulici
 • Mar das Latas Wine & Food – dobré víno a tapas, výhled na oceán a západ slunce
 • Neptuno bar – tenhle bar vypadá jako jeden z nejstarších ve městě
 • Hemingway – Gin bar
Párty
 • Surfshop 58 – DJ párty (house, techno), restaurace
 • Boardriders Quiksilver Roxy – skatepark, poké bowl, koncerty
 • Discoteca Ourico – afterparty
 • Tubo Ericeira Bar – Music party v centru města, většinou mladší ročníky
 • Barzhino (Ribamar) – oblíbený bar, živé koncerty, venkovní terasa, jídlo
Praia do Sul Ericeira je vhodná na plavání
Praia do Sul Ericeira je vhodná na plavání
Ericeira - západ slunce na Praia Norte
Ericeira - západ slunce na Praia Norte
Seafood večeře v Tik Tapas Ericeira
Seafood večeře v Tik Tapas Ericeira

Výlety v okolí

 

Sintra

Nikdy před tím jsem o městě Sintra neslyšela do té doby, než jsem přijela do Lisabonu a mluvil o něm každý. A pouze v superlativech. Nelhali, tohle město, které je od Lisabonu vzdálené 20 kilometrů, je opravdu jako z pohádky. Není divu, že patří do dědictví UNESCO.

Starodávná architektura z různých historických období, unikátní stavby, nespočet památek a uličky s vysokými zdmi porostlými břečťanem dodávájí městu Sintra tajuplný mysteriózní nádech. 

Na nejvyšším bodě se nachází maurský hrad z 11. století, který postavili maurové jako pevnost, ze které měli výhled na celé pobřeží a okolí hlavního města. A opravdu, úžasný výhled si zde můžete vychutnat i vy. Palácio Nacional de Sintra bylo také svého času letním sídlem královské rodiny. Ve městě je mnoho dalších zajímavých historických budov a za prohlídku určitě stojí.

Bylo mi líto, že na Sintru nemám více času, než jeden den. 2-3 dny mi přijdou jako
ideální délka pobytu.

Fun fact: na hrad se dříve v noci vydávali různé okultistické a gotické skupiny pořádat zde rituály. Toto místo je k tomu jako dělané, potkat byste je tam ale určitě nechtěli.

Hrad z 11. století připomíná Velkou čínskou zeď
Hrad z 11. století připomíná Velkou čínskou zeď
Sintra - Maurský hrad
Sintra - Maurský hrad
Výhled z hradu Sintra
Výhled z hradu Sintra

Cabo da Roca

Cabo da Roca je ve zkratce nejzápadnější bod kontinentální Evropy, na kterém se nachází vysoký útes, maják, a několik „skrytých“, ale krásných hůře přístupných pláží. Připravte se na nebezpečné vysoké útesy, romantickou atmosféru a úžasné západy slunce nad mořem, odkud máte z Evropy nejmenší vzdálenost na americký kontinent.

Od majáku se můžete vydat na jednu z divokých pláží. Připravte si pevnou obuv, trek není nejsnadnější! Například na pláž Ursa dojdete asi za 20 minut. Kluzký štěrk, lana a příkré schody lemují úzkou cestičku k romatické Praia Ursa. Kdo někdy navštívil Diamond Beach na indonéském ostrově Nusa Penida, bude mít zde možná déja-vu. Praia Ursa sice chybí tropické palmy, zato má ale něco navíc – dechberoucí západy slunce.

Tajný tip: pláž není hlídaná a někteří lovci dobrodružství zde nocují ve stanech.

Praia Ursa z výšky
Praia Ursa z výšky
Praia Ursa po západu slunce
Praia Ursa po západu slunce
Maják na Cabo da Roca
Maják na Cabo da Roca

Costa Caparica

V rámci návštěvy hlavního města jsem navštívila také oblast Costa Caparica, která je vzdálená 20 minut autem od Lisabonu přes ikonický most Ponte 25 de Abril. Costa Caparica je menší turistické město s velkými plážemi a uvolněnou atmosférou. Je ideálním místem pro surfaře, dovolenkáře a víkendovým útočištěm pro obyvatele Lisabonu. Nachází se zde také silná komunita digitálních nomádů, kteří upřednostňují plážovou atmosféru a zároveň chtějí být v blízkosti hlavního města.

Západ slunce v Costa Caparica

Shrnutí

Na závěr mohu cestu do Portugalska vřele doporučit, vyhnula bych se však letním měsícům červenci a srpnu. Na své si zde přijdou milovníci jídla, surfování, pláží, historických památek i nočního života. Portugalsko je velmi oblíbené mezi cestovateli a digitálními nomády, protože nabízí velkou svobodu, přijatelné ceny a příjemné počasí.

Líbil se vám článek? Chystáte se vy, nebo někdo známý do Portugalska a informace v tomto článku se vám zdají zajímavé? Sdílejte ho 🙂

Možná vás bude také zajímat můj předchozí článek o cestování a digitálním nomádství na Kanárských ostrovech. 

Pokud chcete vědět více o mojí cestě světem, aktuální fotky a příběhy, sledujte mě na Instagramu. Neváhejte mě také kontaktovat, pokud máte nějaké otázky.